۱۳۸۹ اردیبهشت ۱, چهارشنبه

5.آیا شما لایق پول در آوردن هستید؟

معامله گر مثلا روزی 8 ساعت بازار را زیر نظر بگیرد حتما باید چیزی عایدش شود .ممکن است تا چند روز چیزی به دست نیاورد یا در عرض چند دقیقه یک سود عالی نصیبش شود.

این به وضوح یک پارادوکس اساسی مابین فعالیت های روزمره در سطح جامعه و فعالیت در بازار است.

هر تازه واردی که فعالیت خود را به عنوان یک معامله گر آغاز می کند با این پارادوکس روبروست.

حال فرض کنیم یک معامله گر آموزش های لازم را می بیند و قدم به دنیای معامله گری می گذارد .در یک دوره زمانی در مجموع معاملات سوددهی انجام میدهد و خوشحال و راضی است اما به یکباره همه چیز تغییر می کند.

او یا با یک سلسله از باختهای پی در پی و یا با چند ضرر بزرگ هر چه را که کسب کرده به بازار باز می گرداند.دلیل روان شناسی این اتفاق چیست؟

می توان دلایل مختلفی برای این موضوع عنوان نمود :عدم دیسیپلین، عدم وجود قوانین معاملاتی، عدم مدیریت سرمایه ،عدم سودده بودن استراتژی مورد استفاده ، آماده نبودن از لحاظ روانی برای معامله در بازارو......

تک تک این دلایل می توانند دلیلی بر ناکامی معامله گر مورد بحث ما در مثال فوق باشند اما می خواهیم اززاویه دیگری موضوع را بررسی کنیم:


همان طور که در بالا عنوان کردیم بین ساعات کار و کسب درآمد در زندگی روزمره با فعالیت موجود در بازار و سوددهی آن در ذهن معامله گر ما یک پارادوکس به وجود آورده است.

البته به این صورت نیست که او به طور دائمی به این مساله فکر کند.بلکه چون این موضوع به صورت یک اعتقاد در او وجود دارد پس در ناخودآگاه ذهنی او قرار دارد.

هر چیزی به هر طریقی بخواهد بر خلاف این اعتقاد باشد با مقاومت ذهنی او روبرو می شود.

به عنوان مثال وقتی او در یک معامله در عرض چند دقیقه سودی را به دست می آورد که پیش از این حقوق 1 هفته اش بود برایش قابل هضم نیست .نه تنها برای او که برای هر تازه واردی که وارد بازار می شود اینگونه است.

او خود را لایق این پول نمی داند .باور او این است که برای به دست آوردن این مقدار پول چند روزی را باید کار کرد .پس در ادامه اعمال اشتباهی از او سر میزند و او تمام چیزی را که از بازار کسب کرده است به بازار باز می گرداند.

البته همان طور که این باورها و اعتقادات یک شبه به وجود نیامده اند مهار آنها و رسیدن به یک طرز تفکر مثبت و درست در معامله گری به زمان نیاز دارد .
منبع    

هیچ نظری موجود نیست: