۱۳۸۹ فروردین ۳۱, سه‌شنبه

2.یاد بگیرید که ضرر کردن را دوست داشته باشید

 این یک عمل از طرف بازار بود که باید عکس العملی در پی خود داشته باشد.در زمانی که ضرر می کنید معمولا این تلقی از شرایط بیشتر به صورت ذهنی برایتان نمود پیدا می کند.علت نشان دادن این عکس العمل از جانب شما چیست؟

بارزترین دلیل آن این است که شما ریسک پذیر نیستید .باور غلطی که در ذهن افراد در هنگامی که به این حرفه روی می آورند جا افتاده این است که چون آنها وارد فعالیت پر مخاطره ای با نام بورس(به طور کلی) شده اند پس آنها افرادی ریسک پذیر هستند.

مارک داگلاس در کتاب خود به زیبایی مفهوم ریسک پذیری را توضیح می دهد:"ریسک پذیری یعنی بدون اینکه دچار هیچ درد و رنجی شویم تمام نتایج حاصل از یک معامله را بپذیریم یعنی اینکه بیاموزیم طوری راجع به معامله گری و روابط خود با بازار بیندیشیم که از دست دادن موقعیت،پول و اشتباه کردن به هیچ وجه موجب نشود که مکانیزم دفاعی ذهن مان وارد عمل شده و ما را از جریان بازار بیرون بیندازد."

می توان گفت یکی از دلایلی که برخی معامله گران از استاپ لاس (حد ضرر) در پوزیشن های خود استفاده نمی کنند همین نکته به ظاهر ساده است.

در واقع این معامله گران (که بعضا شامل حرفه ای ها هم می شود )مفهوم ریسک پذیری را به درستی نفهمیده اند.طبق تعریفی که در بالا ارائه دادیم ریسک پذیری یعنی اینکه شما بدون احساس نگرانی از اتفاقاتی که بعد از گرفتن پوزیشن ممکن است رخ دهد از یک حد ضرر مشخص و از پیش تعیین شده استفاده کنید .


پس به نوعی کسانی که از استاپ لاس استفاده نمی کنند ،کسانی که بعد از چند باخت بدون توجه به استراتژی خود وارد بازار می شوند و...
هیچ درک و شناختی از ریسک پذیری در بازار ندارند.

یکی از دلایلی که باعث می شود ریسک پذیر نباشید و تحمل ضرر برایتان مشکل شود این است که قبل از ورود به پوزیشن بر اساس تکنیکال یا فاندامنتال یا هر دو اینها خود را در حالتی از پیشداوری ذهنی قرار می دهید به این معنا که فکر می کنید موقعیتی که در آن قرار دارید باید منجر به سود شود یا حداقل احتمال بیشتری را برای سود آوری در نظر می گیرید و آمادگی مواجه با ضرر در آن پوزیشن خاص را ندارید .وقتی بازار خلاف ذهنیت شما عمل می کند نمی توانید ضرر را بپذیرید و از بازار خارج شوید .


دوست تریدری دارم که یکی از بهترین تکنیکال کارانی است که تا به حال دیده ام.او نمودار را به روشنی می فهمد و درک کاملی از لحظه لحظه حرکات قیمت دارد.اما این دوست من گاهی ضررهای خیلی بدی را تجربه می کند زیرا به علت تسلط زیاد و درکی که از نمودار قیمت دارد خود را درحالت پیشداوری ذهنی قرار داده و آمادگی روبه رو شدن با باخت را ندارد.

سعی کنید در معاملات خود بدون پیشداوری ذهنی عمل کنید.

موضوع اصلی بحث "یاد بگیرید که ضرر کردن را دوست داشته باشید" به نوعی فرد را در ابتدا دچار سردرگمی می کند که آیا واقعا می توان بعد از ضرر حس بدی پیدا نکرد و ضرر را دوست داشت؟

در مشاغل مختلف به طور معمول افراد در پاره ای موارد دچار ضرر و زیان می شوند .این مساله به شدت ناراحت کننده است و یک احساس طبیعی در زمانی است که پول شما از بین رفته است و متحمل خسارت شده اید .

در مورد بازار بورس موضوع به روشنی متفاوت است یعنی شما باید سعی کنید که بعد از زیانی که متحمل می شوید هیچ حس ناراحتی ، اضطراب،دلهره و .. نداشته باشید.

البته در ابتدای امر تسلط به این موضوع مشکل است و به زمان نیاز دارد.

اما باید بپذیریم که جزیی لاینفک و جدا نشدنی از کسب و کاری که در آن وارد شده ایم را ضرر و زیان تشکیل می دهد.اگر واقعا به این مساله اعتقاد پیدا کنیم و بتوانیم در عمل بودن چنین واقعیتی را در ناخودآگاهمان تقویت کنیم و در ادامه به مفهوم واقعی ریسک پذیر باشیم آن وقت است که یاد می گیریم که ضرر کردن را دوست داشته باشیم.
منبع 

هیچ نظری موجود نیست: