۱۳۸۶ مرداد ۲۸, یکشنبه

آموزش تصویری DHCP سرور بهمراه نحوه تنظیم User-Class ها در ویندوز سرور 2003

سرویس DHCP(Dynamic Host Configuration Protocol) بصورت خودکار تمامی اطلاعات مربوط به TCP/IP از قبیل IP آدرس , DNS سرور , Gateway و بسیار گزینه های دیگر را در اختیار کلاینت ها قرار می دهد که پرکاربردترین آنها مورد اشاره واقع شد.

عملیات مربوط به تخصیص آدرس IP به کلاینت ها در چندین مرحله صورت می پذیرد که در اینجا به آن می پردازیم :
1 - کلاینت ها در زمان بوت شدن سیستم یا شروع مجدد سرویس یا با استفاده از دستور ipconfig /renew در ویندوز شروع به پخش پیغام هایی به نام DHCP Discover بصورت همگانی (broadcast) می کنند و در این پیغام ها درخواست IP خود را برای DHCP سرور های در محل اعلام می کنند.
2 - سروهای DHCP که این پیغام را دریافت می کنند در جوب پیغامی بنام DHCP Offer برای کلاینت ارسال می کنند و IP مورد نظر خود را به کلاینت پیشنهاد می دهند.
3 - کلاینت که ممکن است از چندین سرور پیشنهاد IP داشته باشد معمولا به سریعترین پیشنهاد با پیغامی بنام DHCP Request درخواست IP می کند.کلاینت این پیغام را بصورت همگانی ارسال می کند که برای سرور مورد نظر نشان دهنده قبول پیشنهاد و برای بقیه نشان دهنده عدم قبول می باشد.
4-سرور DHCP هم با یک پیغام DHCP ACK با این درخواست موافقت می کند.
شکل زیر مراحل بالا را بخوبی نشان می دهد:برای جلوگیری از اینکه دو سیستم همزمان از یک آدرس استفاده کنند میتوان DHCP سرور را تنظیم کرد تا قبل از اختصاص IP به کلاینت آن را ping کند تا مشکلی بوجود نیاید.همچنین کلاینت با استفاده از ARP این عمل را انجام می دهد.

سرور DHCP این تنظیمات را برای دوره زمانی مشخصی در اختیار کلاینت قرار می دهد که اصطلاحا lease time گفته می شود.کلاینت وقتی به 50% از زمان باقی مانده رسید از سرور تقاضای تمدید زمان اجاره را می کند که در این مرحله پیغام ها بصورت Unicast رد و بدل می شود.
اگر سرور تا 87.5% از زمان باقی مانده به کلاینت پاسخ ندهد , کلاینت شروع به فرستادن پیغام های DHCP Request بصورت همگانی می کند تا سرورهای دیگر هم بتوانند به او پاسخ دهند.
pic2


گاها در بعضی شبکه ها DHCP سرورهای قلابی یا Rogue DHCP سرورها به کلاینت ها آدرس اختصاص می دهند که در آموزش زیر کاملا به آن می پردازیم.
پیدا کردن DHCP سرورهای قلابی یا Rogue DHCP servers در شبکهاگر DHCP سرور و کلاینت ها در دو شبکه مجزا از هم قرار داشته باشند میبایست از یک Relay Agent استفاده کرد تا درخواست ها را از طرف کلاینت ها برای DHCP سرور بازپخش کند و سپس جواب را از طرف DHCP به کلاینت ها منتقل کند.
DHCP Relay Agent (dhcrelay) درخواست هایی که از سابنت بدون DHCP سرور میآید را به DHCP سرور های سابنتهای دیگر که ما مشخص کرده ایم بازپخش میکند.
دلیل استفاده از DHCP Relay Agent اینست که روتر Broadcast را از خود عبور نمیدهد و DHCP clientها برای گرفتن IP از Broadcast استفاده میکنند پس برای حل این مشکل ما از یک DHCP Relay Agent استفاده میکنیم که بدین ترتیب عمل میکند :
DHCP Relay Agent پیغام هایی که به صورت Broadcast ارسال میشود و تقاضای IP میکنند را جمع آوری میکند و سپس خود بصورت Unicast با DHCP سرور درخواست مورد نظر را مطرح میکند و جواب گرفته شده را برای client ارسال میکند.در واقع DHCP Relay Agent نقش میانجی را ایفا میکند.

در آموزش های زیر DHCP relay agnet کاملا توضیح داده شده است :
آموزش تصویری تنظیم DHCP Relay Agent در لینوکس
آموزش تصویری تنظیم DHCP Relay Agent در ویندوز سرور 2003


برای اینکه کلاینت های لینوکسی را برای استفاده از DHCP تنظیم کرد میتوانید از آموزش های زیر بهره ببرید:
تنظیمات اولیه شبکه در دبین و آبانتو و توزیع ها مبتنی بر آنها
تنظیمات اولیه شبکه در Redhat , Fedora , CentOS و توزیع های مبتنی بر آنها


نصب DHCP سرور در ویندوز سرور 2003 :


استفاده از User-class ها :
ممکن است به این مشکل برخورده اید که چندین کلاینت می بایست مثلا gateway متفاوت از بقیه داشته باشند و تنها راه را در رزروشن دیده اید, در حالیکه راه آسانتر استفاده از User-class ها می باشد.بدین ترتیب که ابتدا یک User-class تعریف می کنیم و برای این class مورد نظر Option ها را به دلخواه تنظیم می کنیم , در نهایت کلاینت با تنظیم این class به سرور می گوید که Option ها را از این class به او اختصاص دهد.

برای مشاهده آموزش کلیک کنید
برای دانلود آموزش کلیک کنید


لینک های پشتیبان

برای مشاهده آموزش کلیک کنید
برای دانلود آموزش کلیک کنیدتنظیم ویندوز XP برای استفاده از User-class ها در DHCP سرور :
در این آموزش مشاهده خواهید کرد آدرس gateway در ابتدا که کلاینت از user-class استفاده نمی کند از option پیش فرض خواهد بود و زمانی که user-class تنظیم می شود آدرس به gatewayای که برای این کلاس در بالا مشخص کرده ایم تغییر می کند.

۳ نظر:

Unknown گفت...

آقا دستت درد نکنه
مفید بود
زحمت کشیدی

erfan roshan zamir گفت...

سلام خسته نباشید واقعا مفید بود دستتون درد نکنه زحمت کشیدین ایول ایول

ناشناس گفت...

آموزش خیلی خوبی است
تشکر فراوان از شما و احسنت
امیدوارم توفیق ادامه این موارد را خداوند به شما عطا نماید